Z logicznych względów nie uciekniemy od bialeńsko- i efeńskocentryczności. Bialenia była najtrwalszym krajem kontynentu, z którym równać może się tylko Brodria (aczkolwiek tu bardziej jako idea a nie nieustannie trwający kraj) i Muratyka, eFeN natomiast niezależnie od formy czy nazwy jest wyrażeniem odwiecznej koncepcji pannordatyzmu. To jedne z nielicznych stałych na zmiennym kontynencie.
Jeśli chodzi o jakąś periodyzację to co mi przychodzi na szybko do głowy:
Okres wstępny: od 2008 (2010) do 2013 - okres przed powstaniem Bialenii, za jego początek wyznaczyłbym powstanie Rohanu lub uznanie jego lokacji na Nordacie przez Nandera (potencjalnie to drugie jest istotniejsze, bo Rohan leżał chyba wcześniej na Vaarlandzie - tu wiem że badania w tym skomplikowanym temacie robił kiedyś Novak, gdzieś powinny być tego efekty). Charakteryzuje się multumem yoyonacji o których w zdecydowanej większości już nawet nie pamiętamy.
Okres II (dla którego nie mam nazwy): od 2013 do 2018 - rozpoczyna narodziny Bialenii, kończy powstanie wspólnego forum nordackiego lub Unii Trzech Narodów (i następujące w podobnym czasie objęcie Bialenii opieką sarmacką). W tym czasie rodzi się większość nacji, które w przynajmniej ideowej formie trwają do dziś: Abchazja, Uhraina, Batawia, z trwalszych projektów Brodria czy Winkulia (ta potencjalnie w następnym okresie), ale generalnie dalej jest to epoka nietrwałości i chaosu.
Okres pierwszego pannordatyzmu: od 2018 do początku 2020 - rozpoczyna się powstaniem Unii Trzech Narodów, kończy go upadek I Federacji Nordackiej. Po raz pierwszy powstają państwa o charakterze mniej lub bardziej pannordackim, a Kontynent Północny widzi stabilność jak nigdy (w początkowej fazie Nordata jest praktycznie martwa, później zaczynają się rodzić nowe projekty które mają się jednak okazać o wiele trwalszymi od swoich poprzedników).
Okres IV (znowu brak pomysłu na nazwę): od 2020 do 2023 - rozpoczyna się upadkiem I Federacji, kończy powstaniem II (oraz następującym w podobnym czasie upadkiem Bialenii i rozbiorem Brodrii). Charakteryzuje się dalszą stabilizacją sytuacji na kontynencie (przebiegającą raz wolniej, raz szybciej) i różnymi próbami zreintegrowania rozbitego kontynentu, zakończonymi w końcu powstaniem II Federacji.
Okres współczesny: od 2023 - obecnie trwający okres, rozpoczęty przez sformowanie II Federacji.
Swoją drogą, wydawało mi się, że podobny projekt był już kiedyś w Bialenii, ale nie mogę go nigdzie znaleźć. Ktoś, coś, czy jednak fałszywe wspomnienie? Jedyne co znalazłem to bardziej ogólny projekt dla całego Mikroświata - https://vonthorn.sarmacja.org/galeria/archive/bialenia/noweforum/showthread.php?tid=1508.